Proč se tahle doména jmenuje

fysis


 
Přirozenost se ráda skrývá. Tak pravil mudrc. Můžeme ji vidět, slyšet, cítit, chutnat a hmatat, leč zůstává skrytá, neboť když ji polapíme rukou nebo myšlenkou, tak už to není přirozenost, ale věc. Nebo nám uniká mezi prsty a mezi myšlenkami, jako voda v hrsti (jak si toho všimnul už Plútarchos). Smyslové projevy božství nejsou pevně uchopitelné.

Když už je přirozenost vždycky tím, co nám uniká, ale čím a díky čemu přitom sami jsme, tak jsem se rozhodl o opak oslavované meditace a koncentrace (soustředění), totiž o další zmnožení obrazů fysis, dokonce na rovině virtuální. Ať má přirozenost větší prostor aspoň mezi virtualitami, když už je přehlížena a pošlapávána v domnělé "realitě". Jedni z ní chtějí mít matriál pro výrobu a kšeft, jiní strašidlo pro podporu své pseudozbožnosti. Ale ona se nedá jen tak !

Přirozenost vzniká hned jako zanikavá a zanikající. Tomu tyhle stránky vyhovují. Přirozenost se stále proměňuje a není v ní nic pevného. Tomu se budu snažit aspoň trochu dostát.

Paní přírody a přirozenosti je Artemis. Pánem přírody je Pan, ale jejím reprezentantem je taky Hermés, protože taky skrývá tím, že ukazuje - a naopak.Na domovskou stránku domény fysis.cz