Sicílie (Sicilia), dříve Sikélia !!!
Palerm/folder.png Městečko Palermo !
Na severozápadním pobřeží Sicílie.
Archeologické muzeum bohužel bylo pořád ještě zavřené.
Agrig/folder.png Agrigento = Akragás, město básníků a obzvláštníků !!
Na jižním pobřeží Sicílie. Řecká kolonie od -581 (Rhodos a Gela). Pindaros (-5. st.): „nejkrásnější z měst osídlených smrtelníky“. „Stavějí pro celé věky, ale hodují, jako kdyby nemělo být zítra.“ Empedoklés (-5. st.).
Kartaginci -406 až -338. Římané -210 přejmenovali na Agrigentum. Od +7. století přesídlení nahoru na vršek kopce, od 9. st. saracénská vláda. Pak středověké křesťanské město.
Goethe to převelice obdivoval. Navíc výborné muzeum.
Noto/folder.png Noto - barokní město na jihozápadě Sicílie
Samé baroko.
Syrak/folder.png Syrakúsy (Syrakúsai, Siracusa) !!
Dobře zachované řecké město na jihovýchodním pobřeží, jeho nejstarší část zabáírá celý ostrůvěk Ortygia. Navíc výborné muzeum a další památečnosti. Založeno řeckými kolonisty z Korintu roku -734. (Na můj vkus nejméně zničující část Sicílie.)
Katan/folder.png Katánia (Catania) !
Na východním pobřeží Sicílie. Řecká (chlakidská) kolonie od -729, pak vláda římská, byzantská, saracénská, normanská.
Erupce Etny r. 1669 pohřbila většinu města a okolí, zbytek zničilo zemětřesení r. 1693. Pak catanský barokní styl: relativně střízlivý, kombinace tmavého čediče a světlého vápence.
Etna/folder.png Etna
Ne zcela sportovní cesta na Etnu 19. září 2012. (Autobusem z Catanie skoro od přístavu do výšky 1900 k lanovce, to do výšky 2500, pak už konečně po svých skoro do 3 tisíc, výš se zrovna nesmí.
Taorm/folder.png Taormína !
Starí řecká kolonie na východním pobřeží Sicílie, v romantické krajině na vysokém srázu Monte Tauro. Od raného 19. století oblíbené výletní místo lepší společnosti. U antického divadla je i maličké muzeum. Několik km jižně byla nejstarší řecká kolonie na Sicílii, sicilský Naxos. (Na sicilském Naxu jsem bohužerl nebyl.) Bylo by tady tuze hezky, nebýt těch davů a cen.
Volné pro nekomerční použití