Technické informace o stránkách fysis.cz


 
Technika stránek
Technika obrázků

26. 8. 2002
Stránky se momentálně skládají z celkem 7 770 souborů v 345 složkách a přitom zabírají pouhých 100 MB.
Z toho je 2 950 obrázků ve formátu JPG (povětšinou fotky tak 300 x 450 pixlí), pár desítek obrázků GIF a 255 textových souborů RTF.

27. 8. 2001
Jakožto čerstvý vlastník domény fysis.cz otevírám tento server do zkušebního provozu.
Fyzicky hostuje na pěkném serveru firmy 
pes.cz, která technicky zajišťuje hosting, nikoliv ovšem obsah a podobu stránek.
Proto se z vlastní moci prohlašuju za webmastera, grafika i autora. Ne že bych to uměl, protože v dobách kdy jsem se živil programováním, se nesíťovalo (Za dobrého počasí se tak nanejvejš 2 počídala tahaly o 1 tiskárnu). Leč řekl jsem si, že když jsem roku 85 minulého století mohl rovnou ve strojáku stvořit ovladač 8" disket pro českou imitaci Intelu 8080 - a to se musel vejít na 2 kB a ještě přepisovat svý vlastní instrukce vymaskovaným stavovým slovem řadiče, aby 2 MHz procesor stihnul závratnou rychlost 240 kB maďarský diskety a jejího dokonalýho ruskýho řadiče, co zabíral 2 desky - a když jsem mohl loni smontovat PC s Duronem, vyhonit ho nad 1 GHz a ještě trefit IRQ desky SCSI - tak proč bych se nepustil i na toto pole. Rád totiž dělám věci, který neumím.
Sestěhoval jsem tady všechno ze dvou "webzdarma.cz" (a na jejich původních místech je zatím nechávám dál běžet) a kus svýho soukromýho i školního archivu.
Jako orientační pomůcku (taky pro sebe) jsem zavedl ještě info Struktura stránek serveru fysis.cz.
 

Stránky jsou udělány celkem primitivně, což má tyhle důvody:
1.  Moc to neumím a taky tomu nehodlám věnovat moc času. Je to spíš pracovní než prezentační záležitost.
2.  Mají být přístupné i po telefonním připojení a taky pro salbší mašinky a rozličný prohlížeče.
3.  Jako editor používám freewarový Namo Web Editor z CHIPu a občas pak něco málo dopíšu v HTML rovnou.
4.  Soubory buď odesílám po telefonu, nebo je pasíruju přes disketu nebo CD a pak odesílám ze školy.
Z toho všeho dohromady plyne, že stránky jsou zatím bez franů, bez CSS, bez flashů, bez PHP, bez JavaScriptů a dalších výdobytků.
V blízký budoucnosti ovšem zavedu pár framů a PHP, ale jenom tam, kde to opravdu přináší něco podstatného, co by jinak nešlo.
Databáze by se hodila pro přímý výběr obrázků i textů, ale to je zatím ve stadiu přípravy. Jde o to, aby to chodilo rozumně rychle a spolehlivě a přitom to umožňovalo přímý přístup podle řady klíčů (včetně třeba volby větších a míň komprimovaných obrázků pro ty, co mají rycjlejší připojení) - ale abych na tom neztrávil většinu volnýho času. Kdo s tím máte nějaké zkušenosti, tak mi, prosím, poraďte.
Vděčně přijímám taky upozornění na chyby, ať už jde o chyby věcný, pravopisný (zvlášť v transkripcích jmen), grafický nebo programátorský. Nejsem totiž nevomylnej a šiju to dost horkou jehlou!  -  zde@fysis.cz

 

Pokud jde o obrázky, tak ty mají své vlastní info, ale tady uvádím technický věci k jejich původu:
Foťáky:
Do roku 1995:  Kiev 35 mm, zákl. objektiv 2,0 / 50; další obj.:  6,8 / 28  a  4,0 / 135  (opticky nečekaně dobrý, mechanicky úplná hrůza !!!).
Dál:  Pentax Z 80 (35 mm), zákl. objektiv 4,0-5,6 / 35 až 80;  další obj.:  1,4 / 50 (oblíbenej, řeže !)  a  3,5-4,5 / 28 až 80; mezikroužky, filtry. (Občas pár fotek z něčeho slabšího)
Negativní filmy:
Kodak, v exteriérech převážně  Gold 200 (podle mě má nejlepší poměr kvality a ceny), občas taky Roayal 100.
V interiérech převážně Roayal 400, občas 1000.
Přidám ještě černobílý vobrázky, protože se mě líbí (na Fomapanu, Kodaku a staré taky na různých Orwech) - a taky historický věci na horzivé "barvě" Orwocolor NC 19 (teda 63 ASA).
Diáky:
Historický Orwochromy 18 (teda 50 ASA), začátkem 90. let Fomachromy 21 (100 ASA), pak Kodak Ektachrome 100, v interiérech 400.
Filmový skener:
HP Photo Smart Scanner SCSI, optické rozlišení 2400 dpi, hloubka barev 3 x 12 = 36 b, ale ukládá jen 3 x 8 = 24 b na pixel.
Moje zkušenosti s ním:
Běží pěkně a jakž, takž rychle. Kupodivu si líp poradí s negativy než s diáky. Bere taky fotky do 10 x 15 cm, ale při rozlišení 600 dpi, přesto vypadají hezky. Jeho SW se rád pere s jinými spuštěnými programy.
Negativní Gold 200 bere ideálně  (zdrojový obrázky tak 2200 x 3300 pixlí), u citlivějších nebo u horších filmů je limitujícím faktorem emulze a né sken.
Kvalitnější Roayal 100 mu bohužel nesedí, vytáhne z něho v nejlepším případě to, co z levnějšího a přitom citlivějšího Goldu 200. Nejspíš interferuje struktura jeho jemně pravidelnýho zrna s rastrem skeneru a taky je na něj moc hustej.
Diáky mu nesedí, má problémy s jejich prosvícením, ale dá se z nich dělat, i když né vždycky.
Papírový skenery:
Mustek Scanexpres 6000P, optické rozlišení 600 dpi, formát A 4, hloubka barev 3 x 10 b, ale ukládá jen 3 x 8 b.
Funguje to - a z větších formátů to jakž, takž vypadá, jenže na paralelním portu je rychlost práce výsměchem názvu toho jinak roztomilýho přístroje.
Horká novinka léta 2001: Ve škole máme nový papírový A 4 skener na USB, 600 x 1200 dpi, 3 x 12 b na pixel ! Ale néni to zas vo tolik lepšejší, jak by se zdálo.
Program pro zpracování:
Po pár experimentech (zvl. s sharewarovou verzí pěknýho Paint Shopu 7) jsem zakotvil na freewarovým GIMPu z CHIPu.
Limitujícím faktorem je pro mě
monitor. Doma mám bazarový 15" a něco tahám na CD do školy, kde je to aspoň v tomhle lepčí, ale na grafiku to taky néni. - V únoru 2002 jsem si v Monimě pořídil závratný Peacock 17" , co umí 1600x1200 pixlí při 75 Hz!
Zdrojové obrázky:
Uchovávám je na CD mají každý tak přes 20 MB. Edituju z nich pak mírně  komprimovaný vobrázky 1200 x 1600 pixlí a 600 x 800 pixlí - a nakonec ty malý a hodně utažený, co se ukazujou na stránkách.
Kdo by chtěl ty větší a míň zmršený, tak si o ně může napsat, rád mu je pošlu. Pokud slíbí nekomerční užívání, tak v rozumným množství zadarmo mejlem, ve větším množství na CD za cenu média a pošty. A kdyby se ozval někdo komerčně, tak bude zvlášť vítán, neboť se peněz neštítím, i když se u mně, mrchy, nedrží! Komerčně ovšem můžu nabízet jen část obrázků, převážně z exteriérů.
Jesem vděčný taky za upozornění na chyby a za rady.
Zdeněk Kratochvíl -  
zde@fysis.cz
 

Zpátky na domovskou stránku fysis.cz