Paní přirozenosti
  Školní rok 2015 / 2016
    Poslední aktualizace: 11. 2. 2016
 
  

 
 
Řecké obrázky

Letní semestr, úterý 15:50, místnost 217

Seznámení s památkami řeckého náboženství i s technickými prostředky jejich obrazové dokumentace. (Včetně ostatních náboženství egejské oblasti a okolí od neolitu po byzantské křesťanství.)

Program kurzu:

1. Přehled periodizace kultur na základě obrazového materiálu.

2. Typologie dochovaných artefaktů, stavebních, rituálních, „uměleckých“ i všednodenních a technických. Problémy takových kategorizací (vznik kategorie „umění“ apod.)

3. Práce v prostředí projektu Wikimedia Commons. (Plus info o jiných projektech, většinou profesionálních a nikoli volně přístupných. Plus info a „autorských právech“.)

V praxi se budou tato hlediska často prolínat, takže budeme hojně promítat (tedy kurz se světelnými obrazy, i když bez hudby), ale taky diskutovat problémy našich kulturních kategorizací - i kategorizací ve smyslu databázovém.

Atest:

Uchazeč si založí vlastní účet na Wikimedia Commons. V ideálním případě sám zpracuje menší sadu vlastních fotek. Stačí však jakákoli práce odvedená na popiskách, nebo alespoň opravy stávajících popisek, včetně jazykových úprav v angličtině.

Pro síťově zvláště nesmělé jedince je možný atest i na základě zkoušky z typologie a periodizace.

Místo literatury:

http://www.fysis.cz/Obrazky/idola.htm - obrázková část mých stránek fysis.cz

https://commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page - hlavní strana projektu Wikimedia Commons

https://commons.wikimedia.org/wiki/User:Zde?uselang=cs - Moje uživatelská stránka na Wikimedia Commons s odkazy na mnohá alba (nutno trochu srolovat)

 

 

Anotace všech mých kurzů na FF.pdf

 

Anotace všech mých kurzů na FF.doc