Zpátky na fysis.cz
Zátky na Presokratiky
Zpátky k Hippónovi
Hippón Zlomky DK 38 B
B 1 = Schol. Homer. Genev. 197, 19 Nicole (ad Il. 21, 195) Ílias 21, 193-197: ... však sváděti boj jest nemožno s Diem, ... Hippón: "Veškerá pitná voda je z moře. Vždyť studny, ze kterých pijeme, nejsou hlubší než moře. Kdyby tomu tak nebylo, nebyla by voda z moře, nýbrž i odněkud jinud. Jelikož je tedy moře hlubší než jiné vody, je všechno, co je nad mořem, z něho."
B 2/ 1 = Kléméns Alexandrijský, Protrepticus 55, 1 (viz A 2/ 2) Nyní se už nelze rozhořčovat ani nad Hippónem, který si udělal nesmrtelnost ze své vlastní smrti. Nechal si totiž na náhrobek napsat toto elegické dvojverší: "Toto je Hippónův hrob. Když zahynul, Správně, Hippóne! Ukazuješ nám lidskou zbloudilost.
B 2/ 2 = Alexandros, In Metaphysica 27, 1 M. Hayduck O něm Aristotelés řekl, že byl atheista. Vždyť si i na svůj náhrobek napsal tento epigram: Toto je Hippónův hrob. Když zahynul,
B 3 = Athénaios, Deipnosophistae XIII, 610b (XIII, 91 Kaibel) ... Ze všech největší podivuhodnost... : "Není nic prázdnějšího než mnohoučenost;" řekl Hippón ateista. Vždyť i božský Hérakleitos říká (B 40): "Mnohoučenost nenaučí (mít) rozum."
B 4 = Claudianus Mamertus, De anima 7; 121, 14 Eng. H. Když [Hippón] z Metapontia z téže Pýthagorovy školy předeslal důvod pro svou myšlenku o nerozpustitelnosti duše, tak prohlásil: „Duše je docela jiná než tělo; je plná života, i když je tělo ztrnulé; vidí, i když spí; žije, i když je tělo mrtvé." |
Zpátky na fysis.cz
Zátky na Presokratiky
Zpátky k Hippónovi