Co je náboženství? Jiná než religionistická hlediska na náboženství (theologické, filosofické, etické, sociologické) a problémy jejich adekvátnosti. Rozdíly a styčné body náboženství s filosofií a vědou. Mají všechna náboženství něco společného? Typologie různých náboženství.
Mýtus, ritus, nebe a země, sakrální a profánní, „probuzení", „víra“, „spása", „věčnost"...
Příklady konkrétních náboženství: Řecko, Indie, Čína, judaismus, křesťanství, islám.
Jinak řečeno:
Napřed si ukážeme, že ta náboženství, která při tom slově každého prvně napadnou, si jsou navzájem tuze podobná, pak zohledníme větší měřítko náboženské diverzity (jako kdybychom přešli od diverzity primátů k diverzitě všeho živého) a pokusíme se v něm vyznat bez komolení těmi pojmy, které jsou vhodné třeba pro křesťanství, islám nebo buddhismus.
Podrobněji probereme Řecko a křesťanství jako dvě extrémně rozdílná a přitom souběžně vlivná náboženství v tradičním evropském prostoru (navíc je umím).
Nakonec: Problém náboženství současné globalizované kultury.
Prezentace k prvním čtyřem přednáškám - Úvod a obecnosti.ppt
Prezentace k řeckému náboženství - 5.ppt - 6.ppt
Polotovar zbytku prezentace.ppt
Literatura.ppt, Literatura.doc
Polotovar celé Prezentace.ppt
Příklad z UFaR FF UK: Aplikace strukturalistické metody
Ve čtvrtek od 15:40 u mě ve Viničné 7 v P26
(takže to bohužel nebude viditelné přes centrální rozvrh, čímž se neračte klamat)
(Účastníci kurzu se nedozvědí, které náboženství je tím správným, ba ani to, zda je náležitější náboženství nebo ateismus. Možná jde spíš o kulturní nebo nekulturní podobu toho či onoho. Nepůjde totiž o náboženskou misii ani o školení vědeckého ateismu.)
|